PhotobucketWhy Be Frugal?

I consider frugality an art form and a religious conviction. I learned about paying cash for purchases, recycling and reusing just about everything and being generous to friends and those in need from my parents.

My faith instructs me all things are gifted by God and so I am compelled to be a good steward of my gifts. [The highest heavens belong to the LORD, but the earth he has given to man. Psalm 115:16]


Friday, February 26, 2010

Convenience Can Cost You!

Save a cool $400 or more per year by doing a little food prep labor!

You can save $4.50 per pound when you buy green apples ($1.29 lb) versus sliced green apples at a whopping $5.79/lb.

Buy a head of romaine lettuce, versus a bag of pre-washed romaine lettuce and save $1.26.


Pay up to $7.95 for a package of 12 1.4-oz snack-size packs of brand-name cookies versus $5.39 for a 16-oz package of "regular" brand-name cookies. (Buy store brand or use coupons and save twice as much!)

What could you do with an extra $400?


Andrea said...

another great post!!

Edie said...

Convenience costs!

Mmmm those cookies look good. :)